Kyberšikana

Jedním z těchto negativních projevů je kyberšikana. Zde dochází za použití informačních a komunikačních technologií k šikaně a má také stejný cíl jako klasická šikana, tedy ponížení a ublížení jinému člověku.
Kyberšikana má zejména výhodu v tom, že je anonymní, proto tak šikanující ani neví, kým je šikanován a šikanátor se tak cítí víc v bezpečí a méně se bojí nějakého trestu. Dalším problémem je, že útoky mohou probíhat neomezeně, šikanovat vás tam mohou ve dne v noci a také to, že přes internet lze všechno sdílet a rychle se to dostane k velkému počtu lidí.
textování na mobilu
Díky tomu, že vše probíhá anonymně, je šikanu těžké odhalit. Nejsou zde typické znaky šikany, šikanovaný nemá žádné modřiny, ztracené či zničené věci a další. Kyberšikana spočívá hlavně v psychické šikaně a pokud se s tím dotyčný nesvěří,  je velmi obtížné něco zjistit. V nejednom případě to končí sebevraždou, kdy oběti už tento psychický nátlak nezvládají.

Kyberšikana probíhá zejména přes mobilní telefon, kdy šikanátor může posílat  SMS zprávy či volat, a tím může danému člověku vyhrožovat nebo ho zastrašovat. Na telefon lze také zaznamenat ponižující fotografie či videa.
 
V poslední době s rozvojem sociálních sítí, je lze využívat i k šikaně, je zde snadné ponižující videa nebo fotky sdílet a dostanou se k velkému počtu lidí za malou chvíli a během pár dní už fotky či video koluje celým internetem. Šikanátor také může psát ošklivé komentáře pod fotky nebo ke statusům své oběti.
plačící mladá dívka
Kyberšikana může mít několik druhů:
kybergrooming – zde se útočník vydává za někoho jiného, získá si důvěru oběti a poté se s ní osobně setká a zneužije, to je zejména typické pro pedofily a ohroženi tak jsou hlavně malé děti
kyberstalking – útočník svou oběť neustále sleduje, většinou ji i zná, posílá ji SMS, volá jí a komentuje veškeré její příspěvky
– flameng – spočívá v hádce, která probíhá na internetu, existují i určití uživatelé, kteří hádky záměrně vyvolávají, zejména urážením ostatních diskutujících a jelikož je vše anonymní nemají z toho strach a dovolí si více, než v reálném životě.