Nezávislé bydlení

Základní komfort vám zajistí náhradní zdroje. Musíte předem vědět, jak budete trávit čas a bez čeho se neobejdete. Podle toho se dají vypočítat vaše energetické nároky a nadimenzovat celý energetický systém. Nejjistější bývá kombinace více zdrojů, kterými jsou dřevo, slunce, vítr, plyn v tlakových nádobách ale i nafta či benzín.
chalupa na podzim

·        Budiž světlo

Ideální je využít slunce nebo vítr, jejichž energie se akumuluje v bateriích. Dají se použít autobaterie nebo baterie přímo k tomu určené. Nelekejte se hned vysokých vstupních investic. Pokud bude Vaše spotřeba elektrické energie malá – budete svítit, případně zapojíte malou speciální lednici, vystačíte si s jedním nebo dvěma panely, regulátorem a obvodem na 12 V.
Vyšší investice bude nutná, pokud plánujete chatu vybavit několika elektrospotřebiči na 220 V. Drahé bude zejména navýšení počtu fotovoltaických panelů nebo větrných turbín. K obvodu se navíc připojí i měnič napětí a vyšší jsou i ztráty v systému.
Pokud si potrpíte na jistoty, jak zálohový zdroj můžete nachystat naftový nebo benzínový generátor, jejichž palivo však musíte kontrolovat a doplňovat.

·        Vaření a teplá voda

V chladnějších obdobích roku můžete na vaření využívat kamna, pec či sporák na tuhé palivo s ploténkou, případně i troubou. V létě otevřené ohniště či venkovní krb. Elegantní možnost, která funguje celý rok, jsou plotny na plynové tlakové nádoby. Určitě si pořiďte plynovou nádobu navíc na výměnu. Solární ohřev vody funguje zejména v létě. Poslouží solární panely nebo solární zahradní sprcha. Avšak v chladnějších obdobích roku obvykle nepostačuje. Vypomoci si můžete plynovým bojlerem, či dokonce bojlerem na tuhé palivo.
chalupa na horách v noci

·        Bez kanalizace

Ideální je, pokud je na pozemku vydatný zdroj vody, na který napojíte dřez, umyvadlo, sprchu i toaletu. Namísto žumpy a její vyvážení si nechte vybudovat kořenovou čističku odpadních vod. Pracuje zcela bez elektrické energie, využívá přirozený spád a vodu čistí bakterie na kořenech rostlin. Přímo idylicky zapadne i do přírodního prostředí. Oblíbené chemické záchody jsou určitě nejlevnější variantou. Finančně náročnější, zato promyšlenou a ekologicky čistou možností jsou separační a kompostovací toalety. Fungují bez vody či jiných kapalin, zato na elektřinu. Pracují na principu vysoušení tekutin v nádobě pomocí připojeného ventilátoru. Proto je třeba jej započítat do elektrického systému na chatě. Některé typy dokáží zmenšit množství lidského odpadu až o 95%. Zásobník proto stačí vyprázdnit přibližně 1 až 4krát za rok, podle počtu osob a režimu bydlení.